معرفی انواع مبلمان منزل

حضور و نقش پر رنگ مبلمان‌ها در زیبایی و دکوراسیون خانه‌ها و منازل ما امروزه غیر قابل انکار است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. عدم وجود مبلمان در خانه‌ها امروز شاید برای همه ما عجیب باشد و حتی سخت، چرا که تقریبا همه به نشستن روی مبل‌ها عادت کرده‌ایم. شاید بتوان گفت مبلمان منزل به یکی از اصلی‌ترین و جدانشدنی‌ترین بخش‌های دکوراسیون خانه‌ها تبدیل شده و شما برای دیزاین خانه خود اول سراغ خرید مبلمان بروید تا بتوانید بقیه وسایل منزل‌تان را بر اساس طرح و نوع و رنگ مبل خود انتخاب کنید و بخرید.

اگر قصد دارید مبلمان خود را عوض کنید یا ابتدای راه خرید مبل برای منزل خود هستید، احتمالا با تنوعی که در بازار مبل مواجه شده‌اید و برای خرید شاید حتی سردرگم. درست که دکوراسیون داخلی منزل شما حرف اول را برای انتخاب مبلمان می‌زند ولی حق دارید، تنوع مدل‌های مبلمان این روزها به قدری زیاد است که انتخاب بین آن‌ها سخت است و باید جوانب بسیاری را در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب مناسب و درستی داشته باشید.

در این نوشته می‌خواهیم انواع مبلمان منزل را با هم ببینیم و بشناسیم و بدانیم بر اساس چیدمان داخلی منزل باید کدام یک انواع میلمان منزل موجود در بازار را انتخاب کنیم. انتخاب از میان مبلمان کلاسیک یا مبلمان راحتی یا مبلمان مدرن شاید در سخن حرف ساده‌ای باشد، اما انتخاب اشتباه هر کدام از این مبلمان می‌تواند کل زیبایی منزل شما را خراب کند.ابتدا برای خرید یک مبلمان باید فضای خانه خود را در نظر بگیرید، همه انواع مبلمان منزل در اندازه‌ها و تعداد مختلف تولید می‌شوند تا با اندازه و ابعاد فضای مورد نظر شما برای قرارگیری مبلمان متناسب باشد و شما بتوانید به راحتی مبلمان مورد نظر خود را بیابید.

مدل و جنس چوب و پارچه موارد دیگری هستند که برای خرید یک مبلمان مناسب باید در نظر داشته باشید. خود پارچه به تنهایی نقش بسیاری در زیبایی و سنخیت مبل با دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی منزل شما بازی می‌کند، اگر کل منزل شما طراحی کلاسیک داشته باشد و پارچه‌ای که برای مبلمان خود انتخاب می‌کنید، مدرن باشد همه چیز به هم می‌ریزد و دیزاین خانه‌تان زیبا به نظر نخواهد رسید.در ادامه انواع مبلمان منزل موجود در بازار که بیش‌ترین استقبال از آن‎ها شده است و متقاضی زیادی دارد را با هم خواهیم دید.

مبلمان کلاسیک

مبلمان کلاسیک قدیمی‌ترین مدل مبلمان است که هم بسیار شیک و لوکس است هم اصالت دارد؛ این مدل از مبلمان سال‌هاست که در همه گالری و نمایشگاه‌های مبلمان دیده می‌شود و هیچ وقت زیبایی و وقار خود را از دست نداده است. برخی از این مدل‌ها، طراحی بسیار اشرافی دارد که برای همه خانه‌ها و همه ابعاد مناسب نیست و فقط برخی از افراد نیز آن را می‌پسندند.این مبلمان‌ها عموما با چوب‌های منبت کاری شده و پارچه‌هایی کلاسیک در بازار به چشم می‌خورند؛ همچنین چوب‌هایی که در این نوع از مبلمان به کار می‌رود اغلب چوب گردو یا راش است که کیفیت آن نیز بالاتر از انواع دیگر چوب بوده و هست.

مبلمان سلطنتی

مبلمان سلطنتی و مبلمان کلاسیک را شاید خیلی‌ها مثل هم بدانند، اما مبلمان سلطنتی بسیار خاص‌تر از کلاسیک است و رنگ‌های طلایی و منبت کاری‌های جرئی‌تر و ظریف‌تر بیش‌تری در این نوع از مبلمان به چشم می‌خورد. اگر دکوراسیون منزل شما از آینه‌ها و آباژورهای کلاسیک و خاص تشکیل شده است، این مدل از مبلمان منزل می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

مبلمان استیل

شاید تفاوت زیادی بین مبلمان استیل و مبلمان کلاسیک نبینید، اما میزان چوب و منبت کاری و ظرافت روی آن در مبلمان استیل بیش‌تر از کلاسیک است و قیمت آن نیز بالاتر از مبلمان کلاسیک است. جنس چوب و منبت کاری‌های مبلمان استیل دلیل این قیمت بالاتر است و همچنین عمر طولانی‌تر این مدل نسبت به مدل‌های دیگر، به خاطر همین مرغوبیت چوب نیز یکی دیگر از دلایل قیمت بالای مبلمان استیل است.ارتفاع مبل‌های استیل بلندتر از انواع دیگر است و نسبت به بقیه مدل‌های دیگر سنگین‌تر نیز هستند که به خاطر استفاده از چوب سفید و راش یا گردو در این نوع از مبلمان است، البته حضور تاج و منبت‌ها نیز در این سنگین بی تاثیر نیست. در این مدل از مبلمان منزل پارچه نقش کم‌تری دارد و بیش‌تر کلاف چوبی دارد.

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن که در دو شکل راحتی و کلاسیک در بازار وجود دارد، جزو محبوب‌ترین انواع مبلمان به حساب می‌آیند؛ چرا که هم قیمت و هم سبک آن‌ها با اغلب خانه‌ها سازگار است و همخوانی دارد. بیش‌تر انواع مبلمان خانگی که در بازار مشاهده می‌کنید، مثل مبل ال، مبل چرمی، مبل تخت‌خواب‌شو و … در دسته همین مبلمان مدرن واقع می‌شود.

مبل‌های راحتی که بیش‌تر در ساخت آن‌ها از پارچه استفاده شده است و شما خیلی چوب در این مدل از مبلمان منزل نخواهید دید، این مدل مبل بیش‌تر برای اتاق نشیمن استفاده دارد و برای دورهمی‌های دوستانه استفاده بیش‌تری دارد؛ اما در خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک امروزه این مبل‌های راحتی در اتاق پذیرایی نیز حضور دارند.

مبل ال نیز یکی دیگر از انواع مبلمان مدرن است که فضای بسیار کمی به خود اختصاص می‌دهد؛ اما با این حال فضای زیادی برای نشستن افراد برای شما مهیا خواهد کرد.